Hakkımızda

Öncelikle şunu bilmelisiniz;

Albatros’a gelen çocuk mutlu ayrılır… Bunu garanti ediyoruz…

Bizler de sizler gibi Disleksili çocukların anne-babasıyız ve sahada yaşanan tüm sorunları sonuna kadar yaşamış aileleriz.

Bu nedenle  sizlerin kaygı, düşünce ve sorunlarınızı çok iyi bilen, evimizde ve çocuklarımızda yaşamış bireyleriz.

Sizlerin beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda ALBATROS’umuzu  açmış bulunuyoruz.

Kurumumuzun merkezi Ankara Ümitköy’dedir. 

ALBATROS’umuzda sadece Özel Öğrenme Güçlüğü (DİSLEKSİ) konusunda program vardır, yani sadece Disleksili çocuklarla çalışmaktayız.

Türkiye’de bu alanda hem farkındalık hem modül hem de üniversiteler, STK’lar ve kamu tarafından desteklenen/proje yapılan bir kurum olarak İLK ve TEK olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Kurumumuzun manevi destekçileri; 

Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği (www.disleksidernegi.com) ve 

Türkiye Disleksili Çocuklar Vakfı’dır (www.tdcv.org.tr)… 

Albatros; Disleksi konusunda Türkiye’nin referans kuruluşu olan bu iki kurumun desteklediği tek kurum olarak alana birçok katkı sağlamıştır.

2016 Nisan – 2018 Temmuz dönemi içerisinde Albatrosumuza 5600 aile başvurmuş, destek almıştır.

Hali hazırda 17 şehirden her hafta sonu çocuklarımız eğitim almak için gelmekte, 

5 ailemiz ise Ankara’ya Albatrosumuzdan hizmet almak için taşınmıştır…

Ankara Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü (Ülkemizin psikoloji servisi anlamında en önemli ve köklü kurumudur) tarihinde ilk defa 3 Doktora öğrencisinin stajını Albatros’ta yaptırmıştır…

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü kurumumuz bünyesinde 4 öğrencisine staj yaptırmış, Ayrıca Albatrosumuzda 2 Bilimsel çalışma tamamlayıp yayınlamıştır…

ODTÜ ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri ortaklığında Avrupa’dan 7 önemli üniversitelerinin işbirliğinde Uluslararası bir projeye başlanmıştır….

Türkiye’de farkındalık çalışmasının en önemli faktörü olan DİSLEKSİ KAMU SPOTU kurumumuzda, kurumumuz çocuklarıyla çekilmiştir. 

Bu spot hala ulusal TV’lerde Zorunlu Yayın olarak gösterilmekte olup anılan spot Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Derneğimiz ortaklığında çekilmiştir…

Kurumumuzda sadece çocukların değerlendirmeleri değil, Tüm Türkiye çapında öğretmenlerin eğitimine de ev sahipliği yapılmaktadır. 

Gazi Üniversitesi ile Derneğimizin ortaklaşa düzenlediği “DİSLEKSİ EĞİTİCİ EĞİTİMİ” ve Ankara Üniversitesinin “EROT” ile “ÇALIŞMA BELLEĞİ” eğitimleri okulumuzda düzenlenmektedir. 

Bu eğitimlerde ülkemizin dört bir yanından gelen 300’e yakın öğretmen alanda en çok istenen bu sertifika programlarını okulumuzda tamamlamıştır…

Merkezlerimizin temel ihtiyacı olan Müfredat Temelli Değerlendirme Ölçeği okulumuzun ürünü olarak Albatros ekibi tarafından hazırlanmıştır. 

Bu ölçek ile çocuk hangi sınıfta olursa olsun her yaştan öğrenciye istenirse her ay uygulanabilmekte ve öğrencinin Eğitim Planı çıkarılabilmektedir… 

Albatrosumuzda çocuklarımız Akademik, Bedensel ve Sosyal olarak tüm alanlarda desteklenmekte, ihtiyacı olan hizmetleri almaktadır. 

Sosyal Entegrasyon Programı; içine kapanık çocukların kaynaşıp eğlendiği, ata binip satranç oynadığı, sinemaya gidip bowling oynadığı bir program olarak çocuklarımızın en sevdiği etkinliklerimizdendir.

Albatros Türkiye’de marka olmuş, Yurtdışından incelenmek için ziyaretçilerin geldiği (2016 ve 2017 yılında Avrupa Engelli Çocuklar komisyonu 2 kez kurumumuzda yapılan çalışmaları yerinde görmek için gelmiştir) ülkemizdeki üniversitelerin yoğun olarak inceleme yapmak için geldikleri bir kurum olarak KALİTELİ HİZMET VERMENİN çocuklarımız için bir lütuf değil, bir HAK olduğunu bilerek ilkelerinden taviz vermeden çalışmaktadır…

Yukarıda anlattıklarımız artık bizim için sıradanlaşan, yapılması gereken çalışmalar olarak görülmektedir… 

Çünkü bizler disleksili çocuklarımızın neler başarabildiklerini bilen aile odaklı bir ekibiz…

Devletimize bir model önerme doğrultusunda çalışan Dernek ve Vakfımızın talep ve istekleri doğrultusunda çocuklarımızın gerek akademik gerekse de gelişimsel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Albatrosumuzda Şehit, Gazi çocukları ve Dernek ile Vakfımız üyelerine öncelik sağlamaktayız…